Hoppa till sidans innehåll

2013


 

Resultat – Åhus Triathlon 2013

  2013-08-11
  Pojkar 14-15
  Pojkar 14-15 (4/4) Tid Efter
  1. Axel Ramhult Borås Team Triathlon 37:04
  Sim + växling: 8:27 (8:27) Cykel + växling: 18:34 (27:01)
  2. Niklas Jagerstål   39:11 +2:07
  Sim + växling: 7:36 (7:36) Cykel + växling: 20:41 (28:17)
  3. Emil Andreasson Karlskrona Simsällskap 40:56 +3:52
  Sim + växling: 11:32 (11:32) Cykel + växling: 19:00 (30:32)
  4. Simon Tufvesson Sjöbo Simsällskap 46:56 +9:52
  Sim + växling: 8:11 (8:11) Cykel + växling: 25:18 (33:29)
  Flickor 14-15
  Flickor 14-15 (2/2) Tid Efter
  1. Elin Nilsson KSLS 39:26
  Sim + växling: 7:22 (7:22) Cykel + växling: 21:04 (28:26)
  2. Ebba Jönsson Åhus ss 48:18 +8:52
  Sim + växling: 8:34 (8:34) Cykel + växling: 22:46 (31:20)
  Herrar Motion
  Herrar Motion (60/60) Tid Efter
  1. Robert Schelin Alingsås Triathlonklubb 57:18
  Sim + växling: 7:10 (7:10) Cykel + växling: 32:22 (39:32)
  2. Fredrik Gustafsson Mölndal Outdoor IF 57:20 +0:02
  Sim + växling: 7:32 (7:32) Cykel + växling: 31:24 (38:56)
  3. Rasmus Sellehed Heleneholms IF Tri Team 58:20 +1:02
  Sim + växling: 8:45 (8:45) Cykel + växling: 31:18 (40:03)
  4. Filip Johansson Karlshamns SK Triathlon 58:29 +1:11
  Sim + växling: 7:43 (7:43) Cykel + växling: 32:40 (40:23)
  5. Lars Hansen Sportklubben Graal 58:37 +1:19
  Sim + växling: 8:28 (8:28) Cykel + växling: 33:20 (41:48)
  6. Magnus Palm Sjöbo Simsällskap 59:03 +1:45
  Sim + växling: 6:49 (6:49) Cykel + växling: 32:55 (39:44)
  7. Daniel Liljedahl OK Pan-Kristianstad 1:00:09 +2:51
  Sim + växling: 7:46 (7:46) Cykel + växling: 32:22 (40:08)
  8. Magnus Bengtsson Sisu Multisport & Triathlon 1:01:18 +4:00
  Sim + växling: 8:52 (8:52) Cykel + växling: 33:23 (42:15)
  9. Pontus Agerteg Team Bikeitaly 1:02:32 +5:14
  Sim + växling: 10:02 (10:02) Cykel + växling: 31:52 (41:54)
  10. Markus Jonsson Säters IF Triathlon 1:02:51 +5:33
  Sim + växling: 7:18 (7:18) Cykel + växling: 37:13 (44:31)
  11. Linus Bladh Trelleborg 1:03:08 +5:50
  Sim + växling: 9:55 (9:55) Cykel + växling: 34:36 (44:31)
  12. Daniel Melander Sisu Multisport & Triathlon 1:03:14 +5:56
  Sim + växling: 9:23 (9:23) Cykel + växling: 34:31 (43:54)
  13. Philip Rejnefelt Heleneholms IF Tri Team 1:03:31 +6:13
  Sim + växling: 10:03 (10:03) Cykel + växling: 34:38 (44:41)
  14. Tord Sonander Karlshamns Simklubb 1:03:47 +6:29
  Sim + växling: 9:34 (9:34) Cykel + växling: 34:40 (44:14)
  15. Gunnar Karlsson Frostamultisport 1:04:28 +7:10
  Sim + växling: 9:39 (9:39) Cykel + växling: 34:44 (44:23)
  16. Per Illerhag 1:05:21 +8:03
  Sim + växling: 8:36 (8:36) Cykel + växling: 36:23 (44:59)
  17. Tony Larsson Karlshamns Simklubb 1:05:49 +8:31
  Sim + växling: 10:47 (10:47) Cykel + växling: 35:18 (46:05)
  18. Jonas Blanting Karlshamns Simklubb 1:06:09 +8:51
  Sim + växling: 9:53 (9:53) Cykel + växling: 34:24 (44:17)
  19. Henrik Borgfeldt Lund 1:06:12 +8:54
  Sim + växling: 11:09 (11:09) Cykel + växling: 35:36 (46:45)
  20. Adrian Hansson Vinco 1:06:27 +9:09
  Sim + växling: 9:47 (9:47) Cykel + växling: 35:02 (44:49)
  21. Mikael Garsén Triathlon Väst 1:07:37 +10:19
  Sim + växling: 9:18 (9:18) Cykel + växling: 35:04 (44:22)
  22. Krister Hansson Full Moon Race 1:08:05 +10:47
  Sim + växling: 9:53 (9:53) Cykel + växling: 36:57 (46:50)
  23. John Childs Heleneholms IF Tri Team 1:08:33 +11:15
  Sim + växling: 8:49 (8:49) Cykel + växling: 37:35 (46:24)
  24. Lars Jönsson Degeberga 1:09:33 +12:15
  Sim + växling: 10:28 (10:28) Cykel + växling: 38:32 (49:00)
  25. Gusten Johansson Vinslöv 1:09:38 +12:20
  Sim + växling: 10:25 (10:25) Cykel + växling: 38:58 (49:23)
  26. Christer Andersson Sjöbo Simsällskap 1:10:03 +12:45
  Sim + växling: 9:38 (9:38) Cykel + växling: 37:26 (47:04)
  27. Stefan Bülow AXA SportsClub 1:10:20 +13:02
  Sim + växling: 11:03 (11:03) Cykel + växling: 37:38 (48:41)
  28. Hannu Körkkö Vinslöv 1:10:47 +13:29
  Sim + växling: 11:28 (11:28) Cykel + växling: 35:10 (46:38)
  29. Fredrik Hansson mm´s 1:10:49 +13:31
  Sim + växling: 9:21 (9:21) Cykel + växling: 39:00 (48:21)
  30. Pontus Fredin Helsingborg 1:11:03 +13:45
  Sim + växling: 10:45 (10:45) Cykel + växling: 36:33 (47:18)
  31. Cai Remitz Lund 1:11:25 +14:07
  Sim + växling: 9:50 (9:50) Cykel + växling: 36:32 (46:22)
  32. Per Levin Östrasönnarslöv 1:11:42 +14:24
  Sim + växling: 10:27 (10:27) Cykel + växling: 38:41 (49:08)
  33. Ronny Bengtsson 1:11:49 +14:31
  Sim + växling: 13:17 (13:17) Cykel + växling: 36:56 (50:13)
  34. Christer Borgfeldt Kristianstad 1:13:18 +16:00
  Sim + växling: 10:35 (10:35) Cykel + växling: 40:11 (50:46)
  35. Patrik Ingvarsson Kristianstad 1:13:40 +16:22
  Sim + växling: 10:05 (10:05) Cykel + växling: 39:39 (49:44)
  36. Emil Karlsson   1:13:55 +16:37
  Sim + växling: 10:55 (10:55) Cykel + växling: 37:51 (48:46)
  37. Richard Sällström Ladda om. Bromölla. 1:14:06 +16:48
  Sim + växling: 13:14 (13:14) Cykel + växling: 37:09 (50:23)
  38. Andreas Mattisson Karlshamns Simklubb 1:14:59 +17:41
  Sim + växling: 10:52 (10:52) Cykel + växling: 39:57 (50:49)
  39. Peter Olsson Åhus 1:15:01 +17:43
  Sim + växling: 11:20 (11:20) Cykel + växling: 41:43 (53:03)
  40. Andreas Jönsson Malmö 1:15:28 +18:10
  Sim + växling: 13:11 (13:11) Cykel + växling: 39:14 (52:25)
  41. Joe Barry 1:15:34 +18:16
  Sim + växling: 12:24 (12:24) Cykel + växling: 40:54 (53:18)
  42. Mattias Eriksson Kristianstad 1:16:37 +19:19
  Sim + växling: 13:38 (13:38) Cykel + växling: 39:07 (52:45)
  43. Patrik Svensson 1:18:24 +21:06
  Sim + växling: 10:27 (10:27) Cykel + växling: 41:42 (52:09)
  44. Mikael Aspegren Andrarums IF 1:18:27 +21:09
  Sim + växling: 8:57 (8:57) Cykel + växling: 46:18 (55:15)
  45. Jesper Einarsson   1:18:41 +21:23
  Sim + växling: 11:13 (11:13) Cykel + växling: 43:15 (54:28)
  46. Henrik Jönsson Sjöbo 1:18:54 +21:36
  Sim + växling: 13:04 (13:04) Cykel + växling: 39:30 (52:34)
  47. Mattias Norlén   1:20:21 +23:03
  Sim + växling: 13:23 (13:23) Cykel + växling: 43:39 (57:02)
  48. Mikael Bergholts Åhus 1:20:26 +23:08
  Sim + växling: 13:25 (13:25) Cykel + växling: 41:11 (54:36)
  49. Johan Engvall Vallåkra 1:20:55 +23:37
  Sim + växling: 12:44 (12:44) Cykel + växling: 42:20 (55:04)
  50. Mikael Brorsson   1:25:08 +27:50
  Sim + växling: 14:29 (14:29) Cykel + växling: 46:05 (1:00:34)
  51. Claes Isacsson Åhus 1:27:25 +30:07
  Sim + växling: 12:17 (12:17) Cykel + växling: 46:47 (59:04)
  52. Alexander Nilsson   1:29:15 +31:57
  Sim + växling: 10:10 (10:10) Cykel + växling: 49:57 (1:00:07)
  53. Anders Nilsson 1:29:50 +32:32
  Sim + växling: 15:33 (15:33) Cykel + växling: 49:42 (1:05:15)
  54. Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:31:07 +33:49
  Sim + växling: 17:30 (17:30) Cykel + växling: 53:04 (1:10:34)
  55. Daniel Ljunggren   1:32:16 +34:58
  Sim + växling: 14:47 (14:47) Cykel + växling: 47:53 (1:02:40)
  56. Magnus Darin Cond-Fantasi / Darins 1:32:36 +35:18
  Sim + växling: 15:37 (15:37) Cykel + växling: 49:46 (1:05:23)
  57. Christer Roskvist   1:33:08 +35:50
  Sim + växling: 16:04 (16:04) Cykel + växling: 46:58 (1:03:02)
  Dan Nilsson Åhus Utg.
  Sim + växling: 10:47 (10:47)
  Fredrik Andreasson Karlskrona Simsällskap Ej start
  Niklas Edevint BDA Multisport Ej start
  Damer Motion
  Damer Motion (25/25) Tid Efter
  1. Gunilla Stripple Triathlon Syd 1:05:48
  Sim + växling: 8:30 (8:30) Cykel + växling: 36:36 (45:06)
  2. Carina Rasmusson 1:07:35 +1:47
  Sim + växling: 7:19 (7:19) Cykel + växling: 38:31 (45:50)
  3. Annah Håkansson Triathlon Syd 1:09:15 +3:27
  Sim + växling: 8:13 (8:13) Cykel + växling: 37:37 (45:50)
  4. Susanne Kristensen 1:10:36 +4:48
  Sim + växling: 10:10 (10:10) Cykel + växling: 38:13 (48:23)
  5. Malin Rentner Hofterup 1:13:37 +7:49
  Sim + växling: 11:28 (11:28) Cykel + växling: 40:27 (51:55)
  6. Annika Lund Kristianstad 1:14:08 +8:20
  Sim + växling: 11:48 (11:48) Cykel + växling: 41:24 (53:12)
  7. Matilda Andersson 1:14:33 +8:45
  Sim + växling: 7:47 (7:47) Cykel + växling: 40:11 (47:58)
  8. Pernille Würtz Team Blekinge Löparförening 1:14:34 +8:46
  Sim + växling: 11:09 (11:09) Cykel + växling: 41:42 (52:51)
  9. Lotta Björk Lillås Join me 1:17:28 +11:40
  Sim + växling: 10:45 (10:45) Cykel + växling: 41:44 (52:29)
  10. Lotta Olsson   1:18:40 +12:52
  Sim + växling: 11:47 (11:47) Cykel + växling: 42:03 (53:50)
  11. Ann-Sofie Tufvesson Sjöbo Simsällskap 1:18:52 +13:04
  Sim + växling: 10:16 (10:16) Cykel + växling: 41:30 (51:46)
  12. Camilla Hellström Ryssbergets ik 1:20:16 +14:28
  Sim + växling: 13:22 (13:22) Cykel + växling: 43:24 (56:46)
  13. Kristina Svensson   1:20:59 +15:11
  Sim + växling: 12:12 (12:12) Cykel + växling: 42:48 (55:00)
  14. Monika Sedira Triathlon Syd 1:21:13 +15:25
  Sim + växling: 10:26 (10:26) Cykel + växling: 43:27 (53:53)
  15. Candy Johnson Fjalkinge 1:21:25 +15:37
  Sim + växling: 11:52 (11:52) Cykel + växling: 43:47 (55:39)
  16. Kajsa Olsson   1:21:29 +15:41
  Sim + växling: 12:36 (12:36) Cykel + växling: 45:12 (57:48)
  17. Caroline Hagström 1:22:03 +16:15
  Sim + växling: 11:57 (11:57) Cykel + växling: 43:03 (55:00)
  18. Josefine Olandersson   1:22:44 +16:56
  Sim + växling: 9:30 (9:30) Cykel + växling: 47:10 (56:40)
  19. Jennie Blanting Ivetofta tri 1:24:22 +18:34
  Sim + växling: 12:45 (12:45) Cykel + växling: 45:29 (58:14)
  20. Hanna Born Ladda om. Bromölla. 1:24:25 +18:37
  Sim + växling: 11:44 (11:44) Cykel + växling: 46:58 (58:42)
  21. Mia Johansson Vinslöv 1:29:56 +24:08
  Sim + växling: 13:44 (13:44) Cykel + växling: 48:30 (1:02:14)
  22. Maria Andersson 1:31:16 +25:28
  Sim + växling: 13:08 (13:08) Cykel + växling: 44:09 (57:17)
  Annika Pålsson Lund Ej start
  Jenny Liljedahl   Ej start
  Lina Thörncrantz Bjäre Triathlon Ej start

 

Skapad av MeOS 3.0.311: 2013-08-11 14:00:09

Uppdaterad: 11 AUG 2013 16:59 Skribent: Oriana Pfister
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Kristianstads TK - Triathlon
Box 35
29125 Kristianstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info