Hoppa till sidans innehåll

2014


  Herrar Motion (46 / 46) Tid Efter
  1. Miroslav Cepciansky IS Göta Friidrott & Triathlon 57:08
  Simning: 6:51 (6:51) Cykel: 32:26 (39:17) Löpning: 17:51 (57:08)
  2. Mårten Larsson Triathlon Syd 58:50 +1:42
  Simning: 8:32 (8:32) Cykel: 31:40 (40:12) Löpning: 18:38 (58:50)
  3. Olle Nordqvist Göteborg 1:01:52 +4:44
  Simning: 7:04 (7:04) Cykel: 35:18 (42:22) Löpning: 19:30 (1:01:52)
  4. Fredrik Frisk Triathlon Syd 1:03:19 +6:11
  Simning: 8:05 (8:05) Cykel: 35:04 (43:09) Löpning: 20:10 (1:03:19)
  5. Gunnar Karlsson Frostamultisport 1:03:50 +6:42
  Simning: 9:52 (9:52) Cykel: 34:10 (44:02) Löpning: 19:48 (1:03:50)
  6. Cai Remitz Triathlon Syd 1:04:28 +7:20
  Simning: 10:16 (10:16) Cykel: 33:10 (43:26) Löpning: 21:02 (1:04:28)
  7. Petri Immonen Klubb Sisu Multisport & Triathlon 1:05:06 +7:58
  Simning: 7:42 (7:42) Cykel: 34:36 (42:18) Löpning: 22:48 (1:05:06)
  8. Jonas Blanting Karlshamns Triathlon 1:05:08 +8:00
  Simning: 10:00 (10:00) Cykel: 33:21 (43:21) Löpning: 21:47 (1:05:08)
  9. Emil Andreasson Kalskrona Simsällskap 1:06:12 +9:04
  Simning: 9:37 (9:37) Cykel: 36:04 (45:41) Löpning: 20:31 (1:06:12)
  10. Filip Jönsson Heleneholms IF Tri Team 1:06:15 +9:07
  Simning: 9:52 (9:52) Cykel: 35:32 (45:24) Löpning: 20:51 (1:06:15)
  11. Johan Lönnqvist Gustafsson - 1:06:32 +9:24
  Simning: 7:43 (7:43) Cykel: 37:29 (45:12) Löpning: 21:20 (1:06:32)
  12. Dan Nilsson Åhus 1:07:48 +10:40
  Simning: 10:34 (10:34) Cykel: 36:02 (46:36) Löpning: 21:12 (1:07:48)
  13. Gusten Johansson Frostamultisport 1:08:26 +11:18
  Simning: 10:25 (10:25) Cykel: 38:35 (49:00) Löpning: 19:26 (1:08:26)
  14. Mikael Wall Kristianstad 1:08:34 +11:26
  Simning: 10:19 (10:19) Cykel: 37:28 (47:47) Löpning: 20:47 (1:08:34)
  15. Lars Jönsson Degeberga 1:09:10 +12:02
  Simning: 10:29 (10:29) Cykel: 38:48 (49:17) Löpning: 19:53 (1:09:10)
  16. Lars Pålsson Tetrapak IF 1:09:43 +12:35
  Simning: 9:11 (9:11) Cykel: 39:26 (48:37) Löpning: 21:06 (1:09:43)
  17. Per Nilbrink Triathlon Syd 1:10:45 +13:37
  Simning: 8:54 (8:54) Cykel: 37:43 (46:37) Löpning: 24:08 (1:10:45)
  18. Anders Persson Sölvesborg 1:10:51 +13:43
  Simning: 10:41 (10:41) Cykel: 36:38 (47:19) Löpning: 23:32 (1:10:51)
  19. Emil Karlsson Frostamultisport 1:10:56 +13:48
  Simning: 10:50 (10:50) Cykel: 36:45 (47:35) Löpning: 23:21 (1:10:56)
  20. Bartlomiej Bednarz - 1:12:07 +14:59
  Simning: 9:36 (9:36) Cykel: 39:46 (49:22) Löpning: 22:45 (1:12:07)
  21. Pontus Nilsson Åhus Friidrott 1:12:10 +15:02
  Simning: 11:40 (11:40) Cykel: 38:09 (49:49) Löpning: 22:21 (1:12:10)
  22. Patrik Ingvarsson Tetrapak IF 1:12:33 +15:25
  Simning: 9:21 (9:21) Cykel: 38:47 (48:08) Löpning: 24:25 (1:12:33)
  23. Thomas Klintberg Göteborg 1:14:17 +17:09
  Simning: 14:10 (14:10) Cykel: 41:30 (55:40) Löpning: 18:37 (1:14:17)
  24. Daniel Nilsson Näsum 1:14:56 +17:48
  Simning: 10:47 (10:47) Cykel: 40:15 (51:02) Löpning: 23:54 (1:14:56)
  25. Johan Engvall Vallåkra 1:15:05 +17:57
  Simning: 12:03 (12:03) Cykel: 39:01 (51:04) Löpning: 24:01 (1:15:05)
  26. Gustav Giertz Tyringe 1:15:21 +18:13
  Simning: 9:54 (9:54) Cykel: 41:16 (51:10) Löpning: 24:11 (1:15:21)
  27. Johan Ridell - 1:15:46 +18:38
  Simning: 11:32 (11:32) Cykel: 39:43 (51:15) Löpning: 24:31 (1:15:46)
  28. Olaf Ripegård Helsingborg 1:16:27 +19:19
  Simning: 11:18 (11:18) Cykel: 42:10 (53:28) Löpning: 22:59 (1:16:27)
  29. Robin Wallberg Ludvigsborg 1:16:47 +19:39
  Simning: 14:34 (14:34) Cykel: 40:07 (54:41) Löpning: 22:06 (1:16:47)
  30. Håkan Nilsson Hässleholm 1:17:11 +20:03
  Simning: 13:07 (13:07) Cykel: 42:19 (55:26) Löpning: 21:45 (1:17:11)
  31. Alex Nilsson Svedala 1:17:27 +20:19
  Simning: 10:41 (10:41) Cykel: 39:30 (50:11) Löpning: 27:16 (1:17:27)
  32. Kent Nilsson Andrarums IF 1:17:52 +20:44
  Simning: 12:55 (12:55) Cykel: 41:01 (53:56) Löpning: 23:56 (1:17:52)
  33. Mikael Aspegren Andrarums IF 1:18:31 +21:23
  Simning: 8:17 (8:17) Cykel: 47:19 (55:36) Löpning: 22:55 (1:18:31)
  34. Martin Svensson Nymölla 1:19:15 +22:07
  Simning: 13:32 (13:32) Cykel: 40:46 (54:18) Löpning: 24:57 (1:19:15)
  35. Patrik Lindwall Asmundtorp 1:20:10 +23:02
  Simning: 12:39 (12:39) Cykel: 41:18 (53:57) Löpning: 26:13 (1:20:10)
  36. David Gillanders Ronneby SS 1:20:19 +23:11
  Simning: 11:37 (11:37) Cykel: 39:43 (51:20) Löpning: 28:59 (1:20:19)
  37. Thord Thordeman Malmö 1:20:26 +23:18
  Simning: 11:03 (11:03) Cykel: 44:11 (55:14) Löpning: 25:12 (1:20:26)
  38. Mattias Norlén Ängelholm 1:20:40 +23:32
  Simning: 13:16 (13:16) Cykel: 42:49 (56:05) Löpning: 24:35 (1:20:40)
  39. Rasmus Persson Lund 1:22:58 +25:50
  Simning: 8:40 (8:40) Cykel: 45:12 (53:52) Löpning: 29:06 (1:22:58)
  40. Olle Olsson Åhus 1:23:02 +25:54
  Simning: 13:38 (13:38) Cykel: 42:04 (55:42) Löpning: 27:20 (1:23:02)
  41. Daniel Sjöfors - 1:25:51 +28:43
  Simning: 13:49 (13:49) Cykel: 44:50 (58:39) Löpning: 27:12 (1:25:51)
  42. Mårten Stierna Hofterup 1:27:18 +30:10
  Simning: 14:03 (14:03) Cykel: 47:09 (1:01:12) Löpning: 26:06 (1:27:18)
  43. Ola Lindholm - 1:30:19 +33:11
  Simning: 16:00 (16:00) Cykel: 42:21 (58:21) Löpning: 31:58 (1:30:19)
  Carl Lidén - Ej start
  Henrik Behrendorff Malmö Kappsimmningsklubb Ej start
  PO Jönsson Malmö Rugby Club Ej start
  Damer Motion (39 / 39) Tid Efter
  1. Jona Dahlqvist Heleneholms IF Tri Team 1:04:33
  Simning: 8:08 (8:08) Cykel: 35:07 (43:15) Löpning: 21:18 (1:04:33)
  2. Madelen Rydqvist Team Trelleborg triathlon 1:06:25 +1:52
  Simning: 6:53 (6:53) Cykel: 37:24 (44:17) Löpning: 22:08 (1:06:25)
  3. Nina Gilljam Höllviken CK 1:07:35 +3:02
  Simning: 10:14 (10:14) Cykel: 33:03 (43:17) Löpning: 24:18 (1:07:35)
  4. Susanne Kristensen Bara 1:08:14 +3:41
  Simning: 10:01 (10:01) Cykel: 37:11 (47:12) Löpning: 21:02 (1:08:14)
  5. Lotta Björk Lillås Sjöbo Simsällskap 1:10:06 +5:33
  Simning: 8:48 (8:48) Cykel: 38:03 (46:51) Löpning: 23:15 (1:10:06)
  6. Annah Håkansson Triathlon Syd 1:10:14 +5:41
  Simning: 8:07 (8:07) Cykel: 37:52 (45:59) Löpning: 24:15 (1:10:14)
  7. Victoria Jönsson Heleneholms Triathlon 1:10:21 +5:48
  Simning: 9:33 (9:33) Cykel: 39:07 (48:40) Löpning: 21:41 (1:10:21)
  8. Emma Jönsson IS Göta Friidrott & Triathlon 1:11:40 +7:07
  Simning: 8:46 (8:46) Cykel: 41:28 (50:14) Löpning: 21:26 (1:11:40)
  9. Malin Rentner Hofterup 1:12:50 +8:17
  Simning: 10:46 (10:46) Cykel: 40:24 (51:10) Löpning: 21:40 (1:12:50)
  10. Josefine Carlsson Göteborg 1:14:56 +10:23
  Simning: 10:32 (10:32) Cykel: 42:32 (53:04) Löpning: 21:52 (1:14:56)
  11. Kristina Svensson - 1:15:58 +11:25
  Simning: 11:38 (11:38) Cykel: 40:47 (52:25) Löpning: 23:33 (1:15:58)
  12. Caroline Hammargren - 1:16:01 +11:28
  Simning: 11:24 (11:24) Cykel: 43:08 (54:32) Löpning: 21:29 (1:16:01)
  13. Lotta Olsson Åhus 1:17:38 +13:05
  Simning: 11:53 (11:53) Cykel: 41:32 (53:25) Löpning: 24:13 (1:17:38)
  14. Elin Daufeldt Näsum 1:18:01 +13:28
  Simning: 12:11 (12:11) Cykel: 41:19 (53:30) Löpning: 24:31 (1:18:01)
  15. Rebecca Immonen Klippan 1:18:14 +13:41
  Simning: 10:51 (10:51) Cykel: 41:42 (52:33) Löpning: 25:41 (1:18:14)
  16. Annika Nilsson - 1:18:18 +13:45
  Simning: 11:35 (11:35) Cykel: 42:50 (54:25) Löpning: 23:53 (1:18:18)
  17. Emmy Forss Hellstrand Frostamultisport 1:18:56 +14:23
  Simning: 12:59 (12:59) Cykel: 41:29 (54:28) Löpning: 24:28 (1:18:56)
  18. Hanna Gren - 1:19:27 +14:54
  Simning: 10:29 (10:29) Cykel: 41:37 (52:06) Löpning: 27:21 (1:19:27)
  19. Candy Johnson Fjälkinge 1:20:17 +15:44
  Simning: 11:36 (11:36) Cykel: 43:17 (54:53) Löpning: 25:24 (1:20:17)
  20. Rebecca Bäckström Bäckman - 1:20:21 +15:48
  Simning: 13:17 (13:17) Cykel: 43:38 (56:55) Löpning: 23:26 (1:20:21)
  21. Malin Friberg Dahlberg Triathlon Syd 1:20:32 +15:59
  Simning: 12:07 (12:07) Cykel: 43:19 (55:26) Löpning: 25:06 (1:20:32)
  22. Mia Johansson Frostamultisport 1:21:05 +16:32
  Simning: 12:29 (12:29) Cykel: 42:23 (54:52) Löpning: 26:13 (1:21:05)
  23. Malin Åström Åhuslöparna 1:21:53 +17:20
  Simning: 10:46 (10:46) Cykel: 45:37 (56:23) Löpning: 25:30 (1:21:53)
  24. Mathilda Jägryd Lund 1:22:20 +17:47
  Simning: 11:21 (11:21) Cykel: 45:09 (56:30) Löpning: 25:50 (1:22:20)
  25. Emma Wallberg Ludvigsborg 1:22:45 +18:12
  Simning: 13:12 (13:12) Cykel: 43:46 (56:58) Löpning: 25:47 (1:22:45)
  26. Linda Allwood FK Vittus 1:23:37 +19:04
  Simning: 13:56 (13:56) Cykel: 46:59 (1:00:55) Löpning: 22:42 (1:23:37)
  27. Elin Nordén Göteborg 1:27:19 +22:46
  Simning: 11:44 (11:44) Cykel: 46:43 (58:27) Löpning: 28:52 (1:27:19)
  28. Anna Kristiansson Lund 1:27:37 +23:04
  Simning: 11:48 (11:48) Cykel: 46:54 (58:42) Löpning: 28:55 (1:27:37)
  29. Malin Åkesson Sjöbo 1:28:25 +23:52
  Simning: 12:56 (12:56) Cykel: 39:44 (52:40) Löpning: 35:45 (1:28:25)
  30. Maria Melén Fäldt Kristianstad 1:31:28 +26:55
  Simning: 14:05 (14:05) Cykel: 47:07 (1:01:12) Löpning: 30:16 (1:31:28)
  31. Ingela Furenbäck Gärds Köpinge 1:31:41 +27:08
  Simning: 13:37 (13:37) Cykel: 47:06 (1:00:43) Löpning: 30:58 (1:31:41)
  32. Helena Giertz SK Ran 1:31:45 +27:12
  Simning: 11:10 (11:10) Cykel: 46:37 (57:47) Löpning: 33:58 (1:31:45)
  33. Anna Pålsson Hässleholm 1:34:34 +30:01
  Simning: 12:42 (12:42) Cykel: 50:23 (1:03:05) Löpning: 31:29 (1:34:34)
  Paula Vendel Heleneholms IF Tri Team Utg.
  Simning: 10:21 (10:21) Cykel: 21:40 (32:01)
  Carina Rasmusson Bara Ej start
  Hana Thomasson - Ej start
  Jenny Malmberg Frostamultisport Ej start
  Katarina Nilsson - Ej start
  Sanna Bengtsson Göteborg Ej start
Uppdaterad: 24 AUG 2014 18:21 Skribent: Oriana Pfister
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Kristianstads TK - Triathlon
Box 35
29125 Kristianstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info